iftar Mesajları

iftar Mesajları

Bugünlerin değeri bilinmeli, İbadetlerimizi yerine getirelim ve hayırlısını dileyelim, hayırlı ramazanlar ve iftarlar.

Güzel ve iman dolu bu ayda gözlerinizde ışık, sofralarınızda iftar bereketi eksik olmasın. İyi iftarlar diliyorum.

Tuttuğunuz oruç, kıldığınız namaz, iftar sofranıza bereketi getirsin inşallah. Hayırlı iftarlar olsun.

Bereketin zenginliği kalbinize ve sofralarınıza yansısın. Hayırlı iftarlar.

Bir lokma ekmeğin tadı hayatınızda olsun, içtiğiniz su gibi kabriniz temiz olsun. Tuttuğunuz oruç günahlarınızdan arındırsın. Hayırlı ramazanlar ve iftarlar.

Bir lokma ekmeğin tadı iftarda çıkar, bir bardak suyun değeri iftarda gösterir kendini. Şükür edelim Allah’a bu mübarek günde geçti.

Bugünlerin değeri bilinmeli, ramazanda dualar edilmeli, insanoğlu şükretmeyi bilmeli, Ramazan deyip geçmemeli! Hayırlı iftarlar.

Gözlerimizdeki nur hiç bitmesin, aldığımız her nefes dua ile bitsin, bu ramazanda Cenab-ı Hak huzur nasip etsin, her iftar bereketini bizden esirgemesin, iftarınızı Allah kabul etsin.

Güneşin sıcaklığı gibi olsun içindeki iman, yağmur taneleri kadar çok olsun sevapların, hayırlı ramazanlar ve iftarlar.

Güzel anılar paylaştıkça ve aynı sofrada oldukça daha güzel olur. Bu güzel ayda anılar kalıcı sofranız Halil İbrahim bereketinde olsun, hayırlı iftarlar.

Güzel ayın güzel insanları; sofralarınızdan bereket, kalplerinizden iman ışığı asla eksilmesin. İftarınızı Allah kabul etsin.

İftarınız güzel, kalbiniz huzur dolsun. Ramazan ayınız mübarek olsun.

İmanın gücü içinizden eksik olmasın, tuttuğunuz oruç kabul olsun, bu Ramazanın bereketi üzerinize olsun, hayırlı ramazanlar ve iftarlar.

Kalplerimiz bir oldu bu ay birlikte hareket ediyoruz, bu ay birlikte yemek yiyoruz, birlikte hayat suyunu içiyoruz. Bu ay bizim ayımız, hayırlı iftarlar.

Küçük bir sofrada büyük mutluluklar paylaşalım bu ayda, hepimiz bir olalım Yaradan’a şükredelim, soframızı bereketlendirelim. Hayırlı iftarlar.

On bir ayın sultanı evinize huzur, sofranıza bereket, kalbinize iman versin. Hayırlı iftarlar.

Oruçla iman dolan bedenlerimizin iftarla güçlenmesini dilerim. Hayırlı iftarlar.

Ramazan ayında Cennetin huzuru evlerinizde olması dileğiyle, hayırlı ramazanlar ve iftarlar.

Ramazan ayının güzelliği kalplerinizde gökyüzündeki yağmurun bereketi evinizde sofralarınızda olsun hayırlı ramazanlar ve iftarlar diliyorum.

Sofralar kuruldu, dualar okundu, Rabbime şükürler olsun, bizi Ramazan’la buluşturdu, hayırlı ramazanlar ve iftarlar.

Tuttuğumuz orucun, ettiğimiz duanın, kıldığımız namazın kabul olması ve daim olması dileğiyle. Hayırlı ramazanlar ve iftarlar.

Yağmur taneleri kadar bereketli, zemzem suyu kadar tatlı iftarlar diliyorum sofranıza, hayırlı iftarlar.

Allah Resulü (s.a.v) iftar ettiğinde şöyle dua ederdi:

Allahümme inni eselüke birahmetikelleti vesiat külle şeyin entağfira li

Allahümme inni es’elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey’in en tağfirali.

Allahümme, yâ vâsialmağfireti! İğfirli, velivâlideyye ve lilmüminine yevme yekûmül hisab birahmetike yâ erhamerrâhimin.

Bismillahi vel hamdü lillâhi, allâhümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, Sübhâneke ve ni hamdike tekabbel minni, inneke entes semiul aliym.

Bu duanın manasından da anlaşıldığı gibi bu duayı okumak çok faydalıdır. Bu dua istiğfardır.

Efendimiz (s.a.v.) bir kavmin yanında iftar ettiği zaman şöyle dua ederdi:

Ey bağışlaması bol olan Allah’ım. Beni, anamı-babamı ve bütün iman edenleri kıyamet günü, hesap gününde mağfiret buyur.(günahlarımızı bağışla).

İftar saatini beklerken edilen duaların, ezan okunurken açılan orucun, sofrada bulunan bereketin bolluğun Cenab-ı Haktan daimi olmasını dilerim. İftarınızı Allah kabul etsin.

İFTAR SOFRASINDA DUA

İftar sofrasında oturmuş, iftar saatini beklerken, devamlı bu duayı okuruz. En az üç kere, en çoğu ise yüz kere tesbihleyip çekebiliriz.

İftar zamanında oruçlunun reddedilmeyecek duası vardır. Abdullah b. Amr der ki:

İFTAR ZAMANINDA ve İFTAR SONRASINDA OKUNMASI GEREKEN DUALAR

Kişi şu gelen duayı da çok okumalıdır. Manasını da aklına almalıdır. Yüce Rabbimizin her şeyi kuşatan o geniş rahmet ve merhametinin sebep ve vesile kılarak istemesini bilmek, kişiyi yüce mertebelere ermeyi nasip eder.

Manası:

Manası: Allah’ım! Her şeyi kuşatan rahmetinle beni bağışlamanı dilerim.

Manası: Allah’ım! Senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla orucumu açtım. Ancak Sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tesbih ederim. Allah’ım Benden kabul buyur. Çünkü Sen işiten ve bilensin.

Oruç tutanlar yanınızda iftar etsin, melekler de sizin için istiğfar getirsinler.

Yanınızda olmasak ta, birlikte oruç açamasak ta, gönüllerimiz bir, duygularımız aynı, amacımız belli. Şükrediyoruz Allah’a. Hayırlı iftarlar.

Allah, cümlemizin tuttuğu oruç ibadetlerimizi kabul buyursun. Âmin!…

Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü e alâ rizkike eftartü. Ve savmelgadi min şehr-i Ramazane neveytü fagfirli mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.

Allah’ım, senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim, senin rızkınla orucumu açıyorum. Ramazan-ı Şerifin yarınki günü orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı yarlığa (bağışla) demektir.

Bir de iftar edince orucumuzu açınca Allah’a şükür duası ederiz. O dua şudur.

Cenâb-ı Hak, oruç ibadetiyle nefisleri terbiye olan kullarından eylesin!

İFTAR EDİLİNCE DUA

Manası: Allahım! Her şeyi kuşatan her şeyi içine alan o geniş rahmetinle beni bağışlamanı diliyor ve benim günahlarımı, hata ve kusurlarımı affetmeni istiyorum.

TÜRKÇE DUA

Yâ Rab! Ancak sana kulluk ederiz. Yâ Rab! Bütün ibadetlerimizde ancak senden yardım isteriz. Bütün hayırlı işlerimizde senin lütfunu bekleriz. Lûtfeyle, bize yardımını esirgeme Yâ Rabbi! Mübarek Ramazanda mağfiretine eren, kullarının içine bizleri de girmek nasib eyle Yâ Rabbi!